Генеральна Асамблея Європейської Оціночної Спільноти у 2018 році

Чергова Генеральна Асамблея Європейської Оціночної Спільноти TEGoVA пройшла 17-19 травня 2018 року в курортному передмісті столиці Португалії, Лісабона, в місті Есторіл. Її організатором і гостинним господарем виступила Професійна Асоціація Оціночних Компаній Португалії (ASAVAL). В Асамблеї прийняли участь понад 100 представників національних оціночних організацій-членів TEGoVA з 28 країн Європи, Америки та Азії, а також запрошені гості з ряду споріднених міжнародних організацій.

Генеральний директор групи компаній "Увекон", Володимир Шалаєв, також був присутній на заході.

За вже сформованою традицією перший робочий день Асамблеї був присвячений роботі керівних органів TEGoVA, включаючи Раду директорів, Раду з європейських стандартів оцінки (EVSB), Комітет з Визнання (RC), Комітет з Практики і Методології (EVPMB), Кваліфікаційний Комітет (EVQB). Основна робота цих структур зводилася до остаточної підготовки питань і документів для розгляду та затвердження на Генеральній Асамблеї TEGoVA цього скликання.

Продовженням першого дня Генеральної Асамблеї стало проведення Європейської Оціночної Конференції, основна тема якої відображена в її назві «Європейські Стандарти Оцінки і Кваліфікації - гарантія професіоналізму, необхідного європейському законодавству».

Відкрив конференцію президент ASAVAL, Адріано Лукас (Adriano Lukas), виступивши з оглядовим вступним повідомленням, яке, в тому числі, присвятив історії розвитку цієї провідної в сфері оціночної діяльності громадської організації Португалії. З вітальним словом виступили також голова ради директорів TEGoVA, Кршиштоф Гржезік (Krzysztof Grzesik), і мер району, Кашкеаз Карлос Каррейрас (Carlos Carreiras), який крім вітальних звернень охарактеризував соціальні та економічні особливості розвитку даного регіону Португалії.

Відкрили конференцію її модератори, в якості яких виступили професор лісабонської школи економіки та менеджменту, Жоао Карвальо дас Навіс (Joao Carvalho das Neves), і член ради директорів TEGoVA, Жан Франсуа Друе (Jean-Francois Drouets). Вони підкреслили основну спрямованість тематики конференції, що знайшла досить очевидне відображення в її назві.

З великою увагою було заслухано доповідь директора департаменту нагляду спільного інвестиційного фонду (CMVM), Тіаго дос Сантос Матіаз (Tiago dos Santos Matias), в якій досить детально висвітлені особливості взаємодії незалежних оціночних компаній і контролюючих органів. У доповіді також автор торкнувся досить актуального питання застосування автоматизованих методів і моделей вартісної оцінки. Відзначено як користь їх застосування для прискорення та здешевлення проведення робіт, так і обмеженість застосування таких методів, що недостатньо повно враховують індивідуальну специфіку активів.

Остання частина першого дня Генеральної Асамблеї TEGoVA була виділена під  підписання ліцензійних угод про делегування прав на сертифікацію оцінювачів ряду національних організацій і засідань виконавчих органів, включаючи Комітет з Визнання, Кваліфікаційний Комітет, Комітет з Практики і Методології.

На другий день Генеральної Асамблеї було також розглянуто ряд загальноорганізаційних питань діяльності Європейської Оціночної Спільноти TEGoVA. До їх числа відносяться: 

• затвердження протоколів засідань попередньої Генеральної Асамблеї, що відбулася в Белграді;
• розгляд, обговорення та затвердження виконання бюджету TEGoVA за 2018 рік;
• розгляд і затвердження звітів по проведеним аудитам діяльності національних оціночних асоціацій;
• утвердження незалежної аудиторської компанії в якості якої схвалена компанія Ernst & Young. 

В рамках програми цього дня Асамблеї з інтересом була сприйнята доповідь віце-президента Інституту Оцінки США, Джефа Шермана (Jeff Sherman), на тему «Вплив оціночних компаній на оціночну діяльність в США». З коротким повідомленням під назвою «Ілюзія щодо скорочених звітів по оцінці банківських застав» виступив Роджер Мессенджер (Roger Messenger). По суті, лейтмотивом виступу стала критика застосування комп'ютеризованих моделей банківської оцінки з скороченою формою звіту, що не дозволяє дати обгрунтовану ринкову вартість застав. Дана тема отримала розвиток у виступі професора Джорджа Матусяка (George Matysiak) і члена ради директорів TEGoVA, Константіноса П. Палліса (Konstantinos Р. Pallis). 

Як виступаючі по запрошенню оргкомітету в дискусії взяли участь:

• Ніно Берая (Nino Beraia), Товариство незалежних оцінювачів Грузії (IVSQ);
• Олександр Вебер (Alexander Weber), Німецька професійна асоціація нерухомості (IVD);
• Валерій Якубовський (Valery Yakubovsky), Українське товариство оцінювачів (УТО / USOA);
• Ініго Амйано Бергада (Inigo Amiano Bergada), Іспанська асоціація оцінки (AEV). 

Виступачі висвітлили стан питання застосування комп'ютеризованих моделей для вартісної оцінки в їх країнах, поділившись спільними поглядами на цю проблему. 

Друга панельна дискусія була присвячена проведенню інспекційних оглядів в рамках загального циклу робіт по вартісній оцінці. Підтверджуючи необхідність проведення оглядів, основна увага в дискусії була звернена на повноваження та кваліфікацію персоналу, що проводить огляди. Як основний висновок випливає, що загальна відповідальність за проведення оглядів і кваліфікацію персоналу, яка надається персоналу, в будь-якому випадку залишається за оцінювачі. 

Позитивним епілогом роботи Генеральної Асамблеї TEGoVA став прийом до її складу нових членів. В результаті голосування ряди TEGoVA поповнилися такими національними організаціями як: 

• Асоціація Власності Боснії і Герцеговини (Bosnian & Herzegovinian Property Association - ВНРА);
• Асоціація Незалежних Оцінювачів Македонії (Association of Independent Valuers - AIV);
• Регістр Оцінювачів Житлової Нерухомості Голландії (Real Estate Valuers Register of the Netherlands - NRVT).

Таким чином, поповнення складу членів TEGoVA довело їх загальну чисельність до 74 національних організацій, які представляють 37 країн Європейського, Американського та Азіатського континентів. 

Завершальним фрагментом роботи стало затвердження часу і місця проведення наступних Генеральних Асамблей TEGoVA: 

18-20 жовтня 2018 р. - м. Афіни, Греція. Організатор - Асоціація Оцінювачів Греції AVAG; 

16-19 травня 2019 р. - м. Дубровник, Хорватія. Організатор - Хорватська Асоціація Судових Експертів та Оцінювачів, HDSViP. 

Такі основні підсумки роботи підведені в діловій, відвертій і доброзичливій атмосфері чергової Генеральної Асамблеї Європейської Групи Національних Оціночних Організацій TEGoVA в їх короткій формі.

Автор: В. Якубовський