Інвестиційна привабливість України

Згідно з проведенним дослідженням  "Індекс інвестиційної привабливості", яке Європейська Бізнес Асоціація проводить кожні півроку, кожен третій підприємець (34% опитаних) стверджує, що інвестиційний клімат в Україні в найближчі 6 місяців покращиться, а 48% вважають, що він залишиться на тому ж рівні. 

За перше півріччя 2018 року Інвестіндекс становить 3,10 з можливих 5 балів. Індекс складається з трьох компонентів: оцінка інвесторами попереднього періоду, прогнози на майбутнє, оцінка станом на даний момент. 

У Європейській Бізнес Асоціації зазначили, що вже другий рік поспіль Індекс тримається на рівні вище трьох – що означає, що Індекс вийшов з негативною площині і перейшов у нейтральну. 

Так, наприкінці 2017 року він становив 3,03, наприкінці 2016 року – 2,85, наприкінці 2015-го – 2,57. Раніше Індекс сягав позначки вище трьох в 2011 році і становив 3,39 – це був один з найвищих показників. 

Найбільша причина невдоволення – високий рівень корупції, йдеться в дослідженні. Таку проблему назвали головною 46,1% підприємців. На другому місці – відсутність довіри до судової системи (40,6% опитаних), на третьому – відсутність земельної реформи (35,9%). 

Бізнес також сподівається на якісні зміни. 28,1% вважають інвестиційний клімат в Україні привабливим для вкладень. На думку бізнесменів, для поліпшення ситуації потрібно:
  • запустити роботу Антикорупційного суду;

  • реформувати судову систему і повернути довіру до неї;

  • відкрити ринок землі;

  • знизити податковий тиск на фонд оплати праці;

  • детінізувати економіку; 

  • давати великого розголосу позитивним змінам і кейсам;

  • скоротити державний апарат – на думку деяких опитаних, в п'ять разів.
Крім того, на користь інвестиційному клімату в країні піде розвиток і втілення інновацій, а також введення другого рівня обов'язкового накопичувального пенсійного страхування. 

Згідно з отриманими даними, 30,5% керівників компаній вважають, що бізнес-клімат уже покращився за останні півроку. Так, позитивно бізнес оцінює прийняття трьох законів – "Про валюту", "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" та "Про антикорупційний суд". 

Представники бізнес-середовища також високо оцінили стабільність гривні, помітний розвиток електронних сервісів та діджіталізацію економіки, які є запорукою прозорості та відкритості. 

Крім того, позитивними змінами вони назвали прихід на ринок України нових іноземних інвесторів, зокрема, в сфері рітейлу, автоматичне відшкодування ПДВ і скасування друку, початок реформування системи охорони здоров'я. 

Водночас підприємці зазначають, що мали місце такі негативні явища:
  • контрабанда, яка заважає вести легальний бізнес в країні;

  • посилення тиску контролюючих органів; 

  • загострення конфлікту на сході країни;

  • початок передвиборчої кампанії. 
URL: https://ukr.segodnya.ua/