Ринок комерційної нерухомості в Європі: що відбувається

Знижуються орендні ставки на торговельні приміщення; відчувається значна різниця між більш сильними і слабкими ринками.
Будапешт лідирує за зростанням орендних ставок на офісні приміщення, чому сприяв високий попит, історично низький рівень вакантності і відсутність бізнес-центрів класу A.

Згідно зі звітом компанії Cushman&Wakefield «ДНК комерційної нерухомості, попит на логістичні приміщення на території Європи сприяє зростанню орендних ставок і зниження прибутковості.

Орендні ставки на логістичні приміщення в Європі виросли на 0,6% в останньому кварталі 2017 року, випередивши сегмент офісної нерухомості за зростанням орендних ставок на 0,4% і зниженням на 0,3% в сегменті торгової нерухомості. Ставки прибутковості на кращі складські приміщення також зазнали значного зниження, впавши в середньому на 14 базисних пунктів протягом кварталу, і на 39 - протягом року, до 6,15%. Самий стрімкий спад був зафіксований на ринках Франції та Німеччини.

Логістика

Найджел Алмонд, керівник департаменту аналітики Cushman & Wakefield у Великобританії, прокоментував: «Підвищення ставок у логістичному секторі зосереджено лише в деяких містах, причому близько двох третин ринків не повідомляють про зростання за квартал. Там, де зростання відбувалося, воно, як правило, було значним. Наприклад, в Барселоні і Мадриді ставки виросли на 8,3% і 5% відповідно на тлі значної лізингової активності, яка включала попередню здачу великих об'єктів, що обумовлено попитом з боку компаній, чия діяльність пов'язана з 3PL (проектної логістикою) і електронною комерцією».
У Відні було зафіксовано найбільше зростання порівняно з попереднім кварталом, при цьому орендні ставки збільшилися на 10%. Місто виграло від створення сучасного логістичного простору в передмісті і збільшення попиту на ці об'єкти. Області зростання також були очевидні в регіонах Великобританії, орендні ставки в Манчестері збільшилися на 7,1%, оскільки зростання електронної комерції та необхідність поліпшення ланцюжків постачань підтримали попит.

Ритейл (торгові коридори)

В кінці 2017 року орендні ставки в торгових коридорах знизилися на 0,3%, а показник щорічного зростання також став негативним (-0,3%) вперше з 2010 року. Це призвело до припинення періоду росту, протягом якого індекс рентабельності європейських торгових коридорів виріс майже на 40%. Зниження орендних ставок спостерігалося на окремих ринках. У Стамбулі орендні ставки впали майже на 10% протягом кварталу, в результаті щорічне падіння було на рівні майже 25%, оскільки основні економічні ризики та волатильність валютних курсів обмежують розширення рітейлерів, незважаючи на зростання економіки та рівня споживання в регіоні. Орендні ставки на двох третинах ринків залишалися без змін протягом двох кварталів поспіль.

Ставки прибутковості на приміщення в торгових коридорах продовжують знижуватися, однак найбільші зміни зараз спостерігаються за межами основних локацій.

Даррен Эйтс, керівник департаменту аналітики у сфері торгівельної нерухомості регіону EMEA компанії Cushman & Wakefield, додав: «Ряд найважливіших торговельних коридорів у Європі продовжують демонструвати підвищення орендних ставок, що відповідає зростаючим в останні місяці економічним даним. Однак ця тенденція маскує постійну поляризацію між сильними і слабкими частинами ринку. Рітейлери все більше концентруються на скорочення збиткових магазинів, а значні інвестиції вкладають у флагмани».

Офісна нерухомість

Зростання орендних ставок у сегменті офісної нерухомості сповільнилося на 0,4% порівняно з попереднім кварталом, хоча як і раніше спостерігається вагомий показник річного приросту на рівні 2,4%. Будапешт лідирує з підвищенням орендних ставок протягом кварталу на 9,1%, чому сприяв високий попит, історично низька частка вакантності і відсутність приміщень класу A. Всі п'ять ключових ринків офісної нерухомості Німеччині відзначили зростання, на чолі з Берліном (+5,5 %) і Франкфуртом (+ 5%), підкріплений високою лізингової активністю у всіх містах і відносно низькою часткою вакантності - всього 2,2% в Берліні - на більшості ринків. Подальше зростання прогнозується протягом 2018 року.

Інвестиції

Інвестиційний попит залишається високим, при цьому обсяги інвестицій за весь 2017 рік перевищують показник 2016 року. Значний попит продовжує знижувати прибутковість. Рівень ставок дохідності на більшості ринків продемонстрував квартальне і річне падіння. Прибутковість у сфері офісної нерухомості також зменшується, але оскільки ставки прибутковості на найкращі приміщення сьогодні досягають рекордних мінімумів на багатьох ринках, в наступному кварталі прогнозується стабільність з невеликими коливаннями в майбутньому.

За матеріалами Propertytimes