Торгова нерухомість. Змінено ДБН щодо проектування, реконструкції і розширення ТЦ, ТРЦ.

З розширенням мережі торговельних закладів, втіленням оригінальних проектів розширюється і ринок спеціалізованного консалтингу. А з огляду на те, що ринок торгової нерухомості зростає і крокує у регіони, початок застосування нового нормативного документу привертає неабияку увагу спеціалістів.
01 серпня 2019 року набрали чинності зміни до ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі». Зазначений документ було затверджено Наказом Мінрегіону №313 від 20.11.2018 року. Відповідно до них, знято обмеження щодо можливої висоти торговельних залів у супермаркетах, магазинах, ринках та інших підприємствах торгівлі, що будуються, та в яких здійснюється реконструкція. Це забезпечить можливість будувати сучасні та цікаві об’єкти без прив’язки до висоти приміщень, а відвідувачам – отримувати торговельні послуги у сучасних та комфортних приміщеннях.
«Ще одна якісна зміна, яка діє вже відсьогодні – можливість проектувати торговельні зали будь-якої висоти, без обмежень. Раніше у будівельних нормах щодо проектування закладів торгівлі існували такі обмеження. Тому поверхи будувалися висотою зазвичай 3.0 — 3.3 м. І лише за відповідного обґрунтування та у залежності від площі торговельного залу її можна було збільшувати максимум до 4.8 м. Ми прибрали ці обмеження і ввели можливість проектувати сучасні та цікаві торговельні об’єкти будь-якої висоти, як це роблять у всьому світі», – повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.
Відтак, у нових чинних змінах до ДБН зазначається, що висота поверхів із торговельними залами може бути збільшена за відповідного обґрунтування щодо механізації, обладнання чи конструкції. При цьому, мінімальна висота від підлоги до стелі має складати 3 м (як і раніше), а для двосвітних торговельних залів — не менше 5.8 м за наявності антресолей.
Змінами також, вводяться такі нові терміни:
Багатофункціональна будівля – будівля, яка включає до свого складу два та більше функціонально-планувальних компоненти, взаємопов’язаних один з одним за допомогою планувальних прийомів.
Торговельно-розважальний центр або комплекс (ТРЦ чи ТРК) – різновид торговельного центру (ТЦ), який також може розміщуватися у різних будівлях комплексу або в одній багатофункціональній будівлі, до складу якої, крім об’єктів торговельного призначення та додаткового обслуговування, включають об’єкти культурно-видовищного, розважального та фізкультурно-спортивного призначення (кінотеатри, боулінг, фізкультурно-спортивний зал, ковзанка, плавальний басейн, фітнес тощо), а також службові, побутові та допоміжні приміщення персоналу (гардеробні, душові, туалети з універсальними кабінами).
Також доповнено, що торговельний центр (ТЦ) може складатися з однієї багатофункціональної будівлі, на першому поверсі якої, як правило, розміщують гіпермаркет чи універсам, а на інших поверхах – різні об’єкти торговельного призначення та додаткового обслуговування.
ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі» доповнено:
  • новим підрозділом «Вимоги до проектування торговельних і торговельно-розважальних центрів (комплексів), що розміщуються в одній багатофункціональній будівлі», який, серед іншого, встановлює і вимоги до земельних ділянок розміщення ТЦ і ТРЦ (ТРК);
  • вимогами до безпеки та доступності підприємств торгівлі для маломобільних груп населення (враховано положення ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»);
  • вимогами до енергоефективності та енергозбереження;
  • вимогами механічного опору і стійкості, довговічності та ремонтопридатності.
У будівлі ТЦ і ТРЦ (ТРК) допускається влаштування приміщень для короткотривалого перебування та дозвілля дітей (до 3-4-х годин без організації харчування та сну). Такі приміщення не повинні містити спалень і кухонь, а їх слід розміщувати не вище другого поверху з автономним евакуаційним виходом (з пандусом для маломобільних груп населення).
У ТЦ і ТРЦ(ТРК) слід передбачати для покупців та відвідувачів:
  • туалети, які мають універсальну кабіну з відповідними пристроями для осіб з інвалідністю та санітарно-гігієнічним обладнанням;
  • приміщення для жінок з немовлятами, в якому встановлюють стіл для сповивання та відповідне санітарно-гігієнічне обладнання.
ДБН «Підприємства торгівлі» поширюється на проектування нових, реконструкцію і розширення існуючих будівель та окремих приміщень підприємств роздрібної торгівлі (магазинів, ринків) за винятком будинків оптової торгівлі, автосалонів і магазинів автозапчастин, зброї, складів будівельних матеріалів, виробничих фірм та магазинів тимчасового функціонування.
Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів, вулиць і доріг відповідно до їх призначення.
Використано інформацію прес-служби Мінрегіонбуду