Вартість оцінки нерухомості в Україні у 2017 році

Оцінка нерухомості проводиться виключно фахівцями, які зобов'язані оформити оцінку в письмовій формі. У деяких випадках операції з нерухомістю можуть бути визнані недійсними без попередньої оцінки предмета договору. Житлова та нежитлова нерухомість в Україні підлягає оцінці - визначення вартості об'єкта оцінювачами або суб'єктами оціночної діяльності. 

Хто має право проводити оцінку нерухомості в Україні.

Оцінка нерухомого майна здійснюється оцінювачами і суб'єктами ринкової діяльності, які отримали спеціальний сертифікат і внесені до Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності. Даний реєстр розміщений на електронному ресурсі фонду державного майна. Доступ до реєстру вільний, тому громадянин, який бажає замовити послугу оцінки майна, може самостійно зв'язатися з оцінювачем, використовуючи контактну інформацію на сайті.

Також власник нерухомості, який бажає оскаржити рішення оцінювача, може скористатися нормами в Законі України № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Правовими нормами передбачена рецензія звіту про оцінку нерухомості. Така послуга не лімітована в кількості надання, але надається на платній основі.

Рецензію можуть здійснювати:
  • оцінювачі з не менш ніж дворічним досвідом роботи в сфері оцінки майна;
  • оцінювачі, які працюють у фонді державного майна України, з не менш ніж дворічним досвідом роботи в сфері оцінки майна;
  • експертні поради, створені саморегулівними організаціями оцінювачів.

Коли потрібна оцінка нерухомості

Оцінка нерухомого майна здійснюється за бажанням власника нерухомості. Законодавством передбачені випадки (описані нижче), коли потрібно обов'язково провести оцінку нерухомості.
  1. Якщо відбувається відчуження нерухомого майна або інша операція з нерухомістю, яка підлягає оподаткуванню, потрібно підтвердити документами вартість об'єкта нерухомого майна.
  2. Відповідно до положень Податкового кодексу України, попередньо виконується оцінка об'єкта, коли має бути укладення договору купівлі-продажу або обміну квартири або приватного будинку. Нотаріус, який повинен засвідчити подібні угоди, не може поставити підпис в договорі між фізичними особами, якщо не надано письмовий звіт про наявність оцінки вартості нерухомого майна. Наприклад, податок на дохід від продажу нерухомості обчислюється, виходячи з ціни, яка вказується в договорі. Дана сума не може бути нижче оціночної вартості об'єкта. Податок від продажу квартири буде оплачуватися з тієї суми, яка вище - ціни в купчої або оціночної вартості нерухомості.
  3. Оцінка нерухомого майна потрібна під час укладання договору оренди нерухомості, яка знаходиться в комунальній або державній власності і при приватизації нерухомого майна.
Коли оцінювати нерухомість необов'язково.
  1. У даних ситуаціях (описаних нижче), можна проводити оцінку квартири або будинку, але відсутність звіту про оцінці не вважається правопорушенням.
  2. Коли укладається договір оренди нерухомого майна, яке знаходиться в приватній власності, в документі вказується вартість майна, але офіційний звіт про оцінку майна не потрібно.
  3. У разі отримання нерухомості в спадок родичами першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, батьки, діти) податок на дохід не стягується і оцінка нерухомості не проводиться. З прийняттям Закону України № 0940 від 27.11.2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини та уточнення деяких положень» спадкоємці другого ступеня споріднення також звільнені від сплати податку на прибуток і, відповідно, твори оцінки отриманого в спадщину нерухомого майна.
  4. Коли відбувається передача нерухомості по дарчим договором, найближчі родичі, як і в разі прийняття спадщини не платять податок на прибуток і звільнені від оцінки вартості одержуваної нерухомості.
  5. Укладаючи договір про передачу нерухомого майна в заставу, сторони можуть узгодити проведення оцінки предмета застави. Також, щоб визначити розмір страхової суми при страхуванні власник нерухомості може замовити послугу оцінки у суб'єкта оціночної діяльності.
  6. У всіх інших випадках, коли нульова ставка на прибуток від отримання нерухомості не діє, потрібно обов'язково проводити оцінку нерухомості.
Як знайти фахівця з оцінки нерухомості.

Щоб замовити послугу оцінки нерухомого майна, потрібно звернутися до сертифікованого оцінювача. Можна скористатися послугами компанії, яка спеціалізується на оцінці нерухомості або вибрати фахівця на електронному ресурсі Фонду державного майна, де реєструються оцінювачі з усіх регіонів України.

З метою проведення оцінки замовник пред'являє оцінювачу такі папери:
 
  1. Документ, що засвідчує особу замовника (паспорт).
  2. Документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно (договір купівлі-продажу, обміну, дарування, свідоцтва про право власності, державний акт про право власності на земельну ділянку).
  3. Технічний паспорт БТІ.
Оцінка житлового будинку передбачає і оцінку всієї земельної ділянки, на якій знаходиться ця будівля. Крім зазначених у переліку документів, замовнику потрібно підготувати документи, що підтверджують право володіння ділянкою землі.

Алгоритм оцінки нерухомості.

Здійснення оцінки нерухомого майна має відбуватися відповідно до положень, прописаних в Національному стандарті № 2 «Оцінка нерухомого майна», затвердженого постановою № 1442 кабінету міністрів України від 28.10.2004 року та Національному стандарті № 1, затвердженому постановою № 1440кабінета міністрів України від 10.09.2003 року.
Виходячи з норм п. 50 Національного стандарту №1 перед проведенням незалежної оцінки майна оцінювач повинен ознайомитися з об'єктом оцінки. У статті 11 Закону України № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» зазначено, що власник нерухомості повинен надати доступ до об'єкта оцінки для отримання достовірної інформації фахівцем з оцінки.

За результатами проведеної оцінки експерт з оцінки нерухомості пред'являє звіт про оцінку майна, в якому вказується його вартість. Звіт підписує виробник оцінки нерухомого майна та скріплює підписом керівник підприємства.
Інформацію зі звіту про оцінку майна, який складено з метою оподаткування, оцінювач подає до Фонду державного майна для внесення даних в єдину базу звітів про оцінку. Використовувати дані в базі можуть тільки нотаріуси та суб'єкти оціночної діяльності.

Що впливає на вартість об'єкта.

Критеріями оцінки житлової нерухомості виступають:
  • локація оцінюваного об'єкта (центр або віддалені від центру райони);
  • прилегла інфраструктура (поруч знаходиться парк або, навпаки, пустир або промислова зона). А також розташування магазину, поліклініки, школи, дитячого садка; транспортна розв'язка;
  • тип будинку (сталінська споруда, індивідуальне будівництво або ін.);
  • матеріали, використані при зведенні будівлі та перекриттів;
  • наявність ліфта і домофона;
  • загальний стан самого об'єкта. Вартість зросте при наявності балкона в квартирі; вбудованих меблів, сигналізації. Також при оцінці значення має стан кожного приміщення окремо і якість проведеного ремонту в житло. Остаточна оцінка вартості нерухомості залежить від ситуації на ринку і актуальні ціни на аналогічні об'єкти. Оцінювач вивчає ціни на ринку і, виходячи з отриманої інформації, формує вартість об'єкта.
Вартість оцінки нерухомості.

Ціна послуги визначення вартості нерухомості - договірна і визначається в ході переговорів між сторонами (замовником і виконавцем). Вартість послуг вказується в письмовій угоді про проведення оцінки майна.

Середня вартість послуги оцінки житлової нерухомості в обласних центрах України

№ п/п

                               Областний  центр                                

                             Квартира, кімната, грн                                       

Приватний будинок, дача, котедж з земельною ділянкою, грн

1

Луцьк

450

500

2

Львів

300

600

3

Ужгород

500-800

600-900

4

Івано-Франківськ

300

500

5

Тернопіль

600

600

6

Чернівці

700

900

7

Хмельницький

400

450

8

Житомир

500-800

1500-2000

9

Вінниця

600

1000

10

Київ

300-600

800-1000

11

Черкаси

400-450

1000

12

Кіровоград

350

750

13

Одеса

550-650

800

14

Миколаїв

500

1000

15

Херсон

500

1000

16

Чернігів

400

500

17

Суми

400

800

18

Полтава

300

600

19

Харків

400

800

20

Днепр

250

850

21

Запоріжжя

380

760


Як довго діє оцінка нерухомості.

Термін дії звіту про оцінку нерухомості обмежений в часі. Оцінювач сам вказує період часу, протягом якого вироблена їм оцінка буде дійсною. Даний період не може перевищувати шести місяців, відлік який починається з моменту підписання звіту про оцінку нерухомості. Коли термін давності закінчується, необхідно повторно проводити оцінку нерухомості.

Джерело: domik.ua