Європейський центральний банк: ринок комерційної нерухомості наближається до більш ризикованого рівня.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) попередив, що ринок комерційної нерухомості у масштабах ЄС наближаеться до рівня буму, який є ризикованим, позаяк зростає тіньовий банківський сектор. За його твердженням, зв'язки між небанківським фінансовим сектором, що є недостатньо регульованим та ринком нерухомості – накопичують нові потенційні ризики.
У звіті йдеться про те, що в Європейському союзі активи банківського сектору, які складаються з інвестиційних фондів та інших фінансових установ, на кінець 2018 року дещо зменшилися до 41.9 трлн.евро. У той же час, кошти, що знаходяться в Ірландії, збільшилися на 0.3%.
Ірландія є однією з шести країн, на долю яких припадає 85% усіх активів інвестиційних фондів ЄС. У доповіді підкреслюється зростання в Ірландії так званих «фондів зозуль», які у значній мірі підтримуються інвесторами США та  Великобританії, а також російськими інвесторами.
Зазначимо, що у визначення «тіньовий банківський сектор» входять компанії, які не є банківськими установами - це хедж-фонди, інвестиційні та брокерські компанії, фонди грошового ринку, а також низка інших компаній.
«Деякі позабанківські фінансові установи залишаються вразливими для переоцінки ризиків, що може привести до додаткових ускладнень при фінансуванні інших фінансових секторів та реальної економіки», - йдеться у доповіді ЄЦБ.
Це найбільше стосується галузі нерухомості, де «глобальна бульбашка» та заслабке фінансування викликали останню фінансову кризу.
«На ринках комерційної нерухомості ЄС об'єми угод і ціни наближаються до попереднього піку 2007 року», - заявили у ЄЦБ.
Перспектива зниження процентних ставок у всьому світі спровокувала «полювання за дохідністю» серед інвесторів. На поточний момент облігації на суму близько 13 трлн.євро мають негативну дохідність. У свою чергу, такі країни, як Німеччина, випускають їх за ставками нижче нуля, а Ірландія – близькими до нуля. Це призвело до того, що інвестиційні фонди мають справу з більш ризикованим боргом. Ринок «небезпечних» кредитів з залученням заємних коштів досяг 1.2 трлн.євро.
Враховуючи ситуацію, що склалася Європейська рада по системним ризикам (ESRB) висловила попередження, оскільки ЄЦБ готує новий раунд монетарного стимулювання, наслідком якого і є збільшення цін на нерухомість, що відбувається останніми роками. Різниця з «бульбашкою» на ринку нерухомості у двотисячних роках - останній скачок цін не був наслідком буму кредитування під заставу нерухомості. Це обмежило вплив на банківський сектор, але, водночас, ускладнило рішення проблеми для урядовців, оскількі їх інструментарій полягає в основному саме в обмеженні кредитування. 
Слід зазначити, що ESRB складається з центральних банків країн ЄС та основних фінансових спостерігачів. Вона видає рекомендації, які не є обов’язковими.
За матеріалами Independent.ie  та  Reuters